Jest to dział poświęcony opisowi i porównaniu poszczególnych chust do noszenia dzieci i nosidełek dla dzieci. Tu możecie przeczytać jakie są podstawowe cechy charakterystyczne róznych rodzajów chust i nosideł. Ten dział pomoże wam wybrać odpowiednią dla Waszych potrzeb chustę lub nosidło.

O zaletach chust możecie państwo przeczytać w dziale "dlaczego chusty".
O zaletach organicznych materiałów na chusty do noszenia dzieci i nosidełka dla dzieci można przeczytać w dziale "jestem eko".
"Trudna" sztuka wiązania chust do noszenia dzieci została opisana w dziale "Jak nosić".

Czy jedna chusta mi wystarczy?


Ogólna zasada dotycząca w zasadzie wszystkich produktow brzmi: nie ma rzeczy idealnych. Ta zasada dotyczy, niestety, także nosidełek i chust do noszenia dzieci.
Nie ma uniwersalnego nosidła, które byłoby tanie i zapewniałoby wygodę dziecku bez względu na wielkość i stopień rozwoju, i komfort noszenia mamie (lub tacie) bez względu na wagę dziecka. 
W zależności od wieku dziecka, a co za tym idzie, pewnych umiejętności (trzymanie główki, samodzielne siedzenie) bezpieczniejsze i bardziej praktyczne są różne chusty i nosidła. Duże znaczenie ma także waga dziecka, gdyż niektóre nosidełka dla dzieci obicążają tylko jedno ramię, co przy niewielkim, lekkim dziecku nie ma dużego znaczenia, ale gdy dziecko waży już 10 kg, to niestety na dłuższe dystanse nie da się go nosić na jednym ramieniu.   
Prawda jest też taka, że jak ktoś złapie już chustowego bakcyla, to najczęściej i tak nie poprzestaje na jednej chuście do noszenia dzieci. Wolność i swoboda działania, jaką dają nosidła dla dzieci jest wręcz niewyobrażalna. Wiele osób, w miarę oswajania się z chustami do noszenia dzieci, w coraz większym stopniu rezygnuje z wózka narzecz wszelkiego rodzaju nosidełek.

Na dole strony znajduje się tabela, która pomoże początkującym dobrać odpowienią chustę lub nosidło do swoich (i swojego dziecka) potrzeb. 

Ogólne informacje, opis funkcji, zalet i wad rodzajów chust i nosideł znajdziecie Państwo poniżej. Chusty tkane:Chusta tkana

To najprostsza w formie wersja nosidła dla dziecka. Jest to długi pas materiału (za zwyczaj o długości ok. 5 metrów i szerokości ok. 60 cm), wykonany najczęściej z bawełny (czasem z innych, naturalnych materiałów). Dzięki tej formie chusta tkana pasuje na w zasadzie wszystkie osoby bez względu na ich rozmiary. Chustę tkaną okręca się dookoła własnego ciała, przywiązując w ten sposób dziecko do siebie.
Jest to jedno z bardziej skomplikowanych w zakładaniu nosidełek dla dzieci. Zawiązanie chusty tkanej wymaga nieco wprawy, ale jednocześnie do tej wprawy dochodzi się niezwykle szybko i później opanowanie pięciometrowej płachty i wiercącego się dziecka jednocześnie zajmuje nam jakieś 30-60 sekund.
Wiązanie chusty tkanej na dworze w zasadzie zawsze wymaga pomocy drugiej osoby (jeśli nie chcemy, aby długie "ogony" chusty  ciągały się po ziemi). 
Chusta tkana zajmuje dużo miejsca w plecaku, jeśli chcemy ją wziąć na wycieczkę, jako alternatywę dla wózka.
Jednocześnie należy nadmienić, że są to najbardziej uniwersalne chusty do noszenia dzieci; w chuście tkanej można nosić dzieci od urodzenia do nawet kilku lat (górne ograniczenie nie wynika z masy ani wieku dziecka, ale raczej z wygody noszącego - gdy maluch zaczyna ważyć powyżej 20 kg. większość rodziców rezygnuje z używania nosideł). Liczba pozycji, w jakich można w niej nosić dziecko jest największa spośród wszystkich rodzajów chust do noszenia dzieci i nosidełek dla dzieci. Zaletą chusty tkanej jest to, że można ją zawiązać tak, aby obciążała równomiernie oba ramiona oraz biodra noszącego.

Podsumowując: jest to najbardziej uniwersalne nosidło dla dziecka, które można bezpiecznie stosować od pierwszego dnia życia dziecka. Jednocześnie, niestety zajmuje dość dużo miejsca i poprawne zawiązanie go wymaga nieco wprawy. Jednak należy pamiętać, że z chustami jest jak z jazdą na rowerze - za pierwszym razem się nie udaje, ale za trzecim, piątym czy piętnastym wychodzi nam perfekcyjnie. 

Chusta elastycznaChusty elastyczne:

Chusty elastyczne są bardzo zbliżone w formie do chust tkanych. Jest to długi, najczęściej bawełniany pas materiału. Dzięki tej formie chusta elastyczna pasuje na w zasadzie wszystkie osoby bez względu na ich rozmiary. Chusty te różnią się o tyle od chust tkanych, że są nieco bardziej rozciągliwe. Ponieważ są tak zbliżone formą do chust tkanych, odziedziczyły też ich wady - zajmują dużo miejsca i są trudne do wiązania na dworze, jeśli nie chcemy, żeby chusta ciągała się po ziemi.
Wiązanie chusty elastycznej jest o tyle "łatwiejsze", że nie wiążemy jej trzymając dziecko. Najpierw obwiązujemy siebie (dość ciasno) chustą, a następnie rozciągając materiał, wkładamy dziecko do utworzonego nosidła.

Wiązanie chusty znów wymaga nieco wprawy - musimy nauczyć się zgadywać jak ściśle wiązać chustę, żeby po włożeniu do niej dziecko nie było za bardzo ściśnięte, ale też, żeby było dobrze przytrzymane. Jednak znów, nie należy się nadmiernie bać chusty. Jest to naprawdę zagadnienie do opanowania w krótkim czasie.

Pokutuje przekonanie, że chusty elastyczne nadają się do noszenia dzieci od urodzenia do kilku lat. Niestety nasze doświadczenie w pracy z fizjoterapeutami i w pracy jako doradcy chustowi pokazuje, że chusta elastyczna jest dla noworodka gorszym rozwiązaniem niż chusta tkana, gdyż trudniej uzyskać w niej prawidłową pozycję dziecka. Nadmienić również należy, że wielu rodziców odczuwa dyskomfnort nosząc duże dziecko (powyżej 8 kg.) w chuście elastycznej, ponieważ obciążony materiał ma tendencje do rozgiągania się przy każdym kroku, co powoduje, że dziecko "sprężynuje" nadmiernie obciążając ramiona noszącego. Dlatego też nie zalecamy stosowania chust elastycznych do noszenia dzieci ważących powyżej 8 kg. Przy tej wadze dużo lepiej sprawdzi się chusta tkana lub nosidło mei tai. Prawidłowo zawiązana chusta elastyczna powinna równomiernie obciążać oba ramiona i biodra noszącego.


Podsumowując:
uniwersalna chusta dla tych, któzy wielokrotnie w ciągu dnia chcą wyciągać i wkładać dziecko, a nie mają cierpliwości do wiązania chusty tkanej za każdym razem.   Chusta kieszonkaChusty kieszonki (pouche):

Chusty kieszonki to zdecydowanie najmniejsze i najmniej skomplikowane w użytkowaniu spośród wszystkich przedstatwionych tu rodzajów chust do noszenia dzieci i nosidełek dla dzieci. Mają one formę krótkiego, zaszytego w kółko pasa matariału, który po złożeniu przerzuca się przez ramię, żeby włożyć do niego dziecko. Często chusty kieszonki są nazywane pouchami.
Można w nich nosić noworodki (w pozycji horyzontalnej), a także siedzące już dzieci (w pionie, na biodrze).
Chusta kieszonka jest doskonałym rozwiązaniem do domu. Jest niezwykle prosta do założenia. Można szybko włożyć chustę i wziąć dziecko ze sobą podczas krótkiej przechadzki do ogrodu lub do pobliskiego sklepu.
Chusty kieszonki występują w wielu rozmiarach, z których każdy pasuje na inne osoby (wyjątkiem jest regulowana chusta Hotslings AP i regulowana chusta Wallaboo). 
Chusty kieszonki nie są idealne do noszenia dużych, ciężkich dzieci, ani do noszenia dzieci przez długi czas, ponieważ cały ciężar dziecka spoczywa na jednym ramieniu noszącego.

Podsumowując: lekka, mała, prosta w obsłudze chusta, bardzo przydatna w domu i idealna jako początek chustowej przygody.  Przydatna także dla dzieci starszych, jako awaryjne nosidełko na krótkie noszenie. Łatwo ją schować do torebki. 

 Chusta kółkowa

Chusty kółkowe:

Chusty kółkowe to otwarta, bardziej uniwersalna wersja chust kieszonek. Mają one formę pasa materiału zakończonego z jednej strony dwoma dużymi kółkami. Zakłada się je przekładając ogon przez kółka w odpowiedni sposób. Dzięki kółkom i otwartej formie chusta pasuje na wiele osób o różnych rozmiarach. Chusty kółkoweniewielkie i lekkie. Nadają się do noszenia zarówno noworodków, jak i większych dzieci. Niestety, podobnie jak w przypadku chusty kieszonki, cały ciężar dziecka spoczywa na jednym ramieniu noszącego, więc duże dzieci radzimy przesadzić do innego rodzaju nosidełek dla dzieci. Niektóre chusty kółkowe w naszej ofercie mają miękkie poduszeczki wszyte w tym miejscu, gdzie opierają się na ramieniu noszącego, a także w szwach bocznych po to, żeby materiał nie wżynał się dziecku w nóżki i w plecki.

Podsumowując: lekkie, uniwersalne, wygodne nosidło na krótkie dystanse i raczej dla lżejszych dzieci. 
Mei Tai
Nosidła Mei Tai:

Mei Tai to azjatyckie miękkie nosidła. Składają się z panela, który otula plecki dziecka i czterech pasów, którymi przywiązuje się nosidło do siebie. Są stosunkowo łatwe w użyciu, lekkie i kompaktowe. Idealnie nadają się dla siedzących już dzieci (od ok. 6 miesiąca życia).
Dzięki swojej konstrukcji równomiernie rozkładają ciężar dziecka na oba ramiona i biodra noszącego (wyjątek stanowi nosidło Mei Hip, które zostało stworzone do noszenia na biodrze i które cały ciężar dziecka opiera na jedym ramieniu i biodrach noszącego).
Długie pasy pozwalają na używanie nosidła przez wiele osób o różnych gabarytach.
Nosidła Mei Tai pozwalają na noszenia dziecka z przodu lub na plecach, zawsze twarzą do noszącego. W nosidle Mei Tai dziecko może być noszone jedynie w pionie.
Nosidła Mei Tai zachwycają bogatą kolorystyką i pięknymi wzorami. Mogą być niezwykłym, elaganckim dodatkiem do ubioru (a może jego częścią?).
Dzięki swojej niskiej wadze i łatwości użytkowania są to idealne nosidła na długie wycieczki, a prostota obsługi sprawia, że równie dobrze sprawdzą się w codziennym użytkowaniu na spacerach do pobliskiego sklepu.

Podsumowując: lekkie, małe i proste w obsłudze nosidło dla aktywnych rodziców i dzieci powyżej 6 miesiąca życia.
Nosidło ergonomiczne
Nosidła ergonomiczne:

Nosidła ergonomiczne to unowocześniona wersja nosideł Mei Tai. Wyglądają one jak skrzyżowanie plecaka z nosidłem Mei Tai. Składają się z panela, który otula plecki dziecka, ramiączek jak w plecaku i pasa biodrowego zapinanego na klamrę.
Są niezwykle proste w obsłudze (zapinasz klamrę biordową, podnosisz dziecko i przytulasz do siebie, okrywasz dziecko panelem i zakładasz ramiączka), lekkie i kompaktowe. Bez trudu mieszczą się w plecaku.
Nosidła ergonomiczne nadają się do noszenia dzieci powyżej 6 miesiaca życia (a w zasadzie dla dzieci samodzielnie siedzących lub raczkujących). Mamy w ofercie specjalnie wzmocnione nosidła dla dużych dzieci (powyżej 18 miesiąca życia), a także nosidła z opatantowanymi strzemionami, które dbają o prawidłowe ustawienie nóżek starszych dzieci
W nosidłach ergonomicznych można nosić dzieci zarówno z przodu, jak i z tyłu (zawsze twarzą do noszącego).
Pas biordowy i ramiączka nosidełka dla dzieci są wypełnione miękką gąbką dla zwiększenia komfortu noszącego. 
Regulowana długość ramiączek i pasa biodrowego sprawia, że pasują niemal na każdego.
Nosidła te są idealne na wycieczki w góry i trudny teren, gdzie nie przejedzie żaden wózek, a także na krótkie wypady do pobliskiego sklepu.

Podsumowując: uniwersalne, wygodne, wszechstronne nosidło do noszenia dzieci samodzielnie siedzących.

Nosidła wyjątkowe: 

Nosidło ergonomiczno-kółkowe, dla dzieci od urodzenia

 


Nowy gatunek nosidła, powstały na przestrzeni ostatnich kilku lat. Całkowicie nowa koncepcja, nowatorskie połączenie nosidełka dla dziecka i chusty do noszenia dzieci.

Jedyne nosidło dla dzieci, które Doradcy Noszenia Dzieci uznają za odpowiednie do noszenia noworodków, gdyż odpowiednio podpiera cały kręgosłup dziecka

Nosidło emeibaby łączy w sobie zalety klasycznych nosideł ergonomicznych (szybko się je zakłąda) i chust (idealnie odwzorowuje kształty dziecka). 

Jako wady można mu zarzucić obsługę nieco bardziej skomplikowaną niż obsługa zwykłego nosidła ergonomicznego. Jest też dość duże po złożeniu, a kapturka nie można odpiąć...

Podsumowując: Wygodne nosidło dla każdego. Jedyny produkt który wystarczy na cały okres noszenia. Warto przemyśleć jego zakup, bo na pewno wyjdzie taniej niż kupno najpierw chusty tkanej, a potem dopiero nosidła ergonomicznego.    


Jak wybrać chustę??


Tabela porównująca funkcjonalność nosideł i chust w zależności od wieku i stopnia rozwoju dziecka.

  Chusta kółkowa
i chusta kieszonka
Chusta tkana
i chusta elastyczna
Nosidło Mei Tai
noszenie z przodu
Nosidło Mei Tai
noszenie z tyłu
Nosidło ergonomiczne
noszenie z przodu
Nosidło ergonomiczne
noszenie z tyłu
0-4 miesiące (nie trzyma jeszcze samodzielnie główki) SUPER SUPER Słabo Słabo Słabo Słabo
4-9 miesięcy (samodzielnie kontroluje główkę) Dobrze SUPER Dobrze Dobrze Nieźle Nieźle
9-14 miesięcy (samodzielnie siedzi i/lub raczkuje) Dobrze SUPER SUPER Dobrze SUPER Dobrze
Powyżej 14 miesięcy (chodzi, ale potrzebuje częstych przerw) Nieźle Dobrze Nieźle Dobrze Dobrze SUPER


Objaśnienia:
SUPER - najlepsza opcja, zarówno dla dziecka, jak i dla noszącego.
Dobrze - Dobry wybór dla dziecka, komfort noszenia na przyzwoitym poziomie.
Nieźle - Dobry wybór dla dziecka, ale raczej na krótkie wycieczki ze względu na wygodę noszącego.
Słabo - Najgorsza z możliwych opcji - niezalecane ze względu na zdrowie dziecka, niewygodne dla noszącego. 

Chusty kółkowe to coś w rodzaju regulowanej wersji chust kieszonek. Mają one postać pasa mataeriału, którego jeden koniec jest otwarty, a drugi kończy się dwoma kółkami. Chustę zakłada